Griechenland - Dänemark Ein Sieg muss her

The_Great_VfB

bite niecht närven Dancke
Ist noch ne ganze Woche aber die Anspanung steigt bei mir umso mer wie den 9. Februar entgegen treten.

Also ich hab vorallem gegen die Dänen kein gutes Gefühl, die Errinerung an die WM Quali 98 in France lässt mein Blut immer noch in den Adern gefrieren. Könnt Ihr euch noch daran errinern? Ein Sieg im letzten Gruppenspiel gegen die Dänen und wir wären als Gruppenerster in France dabei, ich weiss nicht mehr wie viele 100% wir vergeben haben.

Also die Dänen, da haben wir noch ne fette Rechnung offen.

Also ein 1 zu 0 würde mir persöhnlich natürlich langen, aber ein deutliches Polster wäre rein nervlich gesehen angenehmer.

cheers undviel Glück Ellada :spitze:
 

Prasinos

Gesperrt - "Fanlager-Auszeit"
The_Great_VfB schrieb:
Ist noch ne ganze Woche aber die Anspanung steigt bei mir umso mer wie den 9. Februar entgegen treten.

Also ich hab vorallem gegen die Dänen kein gutes Gefühl, die Errinerung an die WM Quali 98 in France lässt mein Blut immer noch in den Adern gefrieren. Könnt Ihr euch noch daran errinern? Ein Sieg im letzten Gruppenspiel gegen die Dänen und wir wären als Gruppenerster in France dabei, ich weiss nicht mehr wie viele 100% wir vergeben haben.

Also die Dänen, da haben wir noch ne fette Rechnung offen.

Also ein 1 zu 0 würde mir persöhnlich natürlich langen, aber ein deutliches Polster wäre rein nervlich gesehen angenehmer.

cheers undviel Glück Ellada :spitze:
wieso 1-0 ich will ein 3-0
 

Vfb_Ole

Europameister2004
Naja, Frankreich 98 gab es noch keine Ära Rehhagel :floet:

Ein Sieg gegen Dänemark ist sicher, ich vertraue den Jungs, bis zur letzten Minute werden wir dafür kämpfen, und alle wissen, das man uns nie abschreiben darf, den bis zur letzten Sekunde wird Hellas die Dänen niederkämpfen. Und die überraschung dann in 4 Wochen wird sein, das wir in Georgien gewinnen und an die Ukrainer ran kommen werden und die Türken und Albaner hinter uns lassen werden :hand:
 

Prasinos

Gesperrt - "Fanlager-Auszeit"
Vfb_Ole schrieb:
Naja, Frankreich 98 gab es noch keine Ära Rehhagel :floet:

Ein Sieg gegen Dänemark ist sicher, ich vertraue den Jungs, bis zur letzten Minute werden wir dafür kämpfen, und alle wissen, das man uns nie abschreiben darf, den bis zur letzten Sekunde wird Hellas die Dänen niederkämpfen. Und die überraschung dann in 4 Wochen wird sein, das wir in Georgien gewinnen und an die Ukrainer ran kommen werden und die Türken und Albaner hinter uns lassen werden :hand:
genau
 

The_Great_VfB

bite niecht närven Dancke
Vfb_Ole schrieb:
Naja, Frankreich 98 gab es noch keine Ära Rehhagel :floet:

Ein Sieg gegen Dänemark ist sicher, ich vertraue den Jungs, bis zur letzten Minute werden wir dafür kämpfen, und alle wissen, das man uns nie abschreiben darf, den bis zur letzten Sekunde wird Hellas die Dänen niederkämpfen. Und die überraschung dann in 4 Wochen wird sein, das wir in Georgien gewinnen und an die Ukrainer ran kommen werden und die Türken und Albaner hinter uns lassen werden :hand:

na ja, die griechische Mannschaft war damals auch bockstark, auch ohne Rehakles, leider haben uns die Dänen eines besseren belehrt.


cheers
 

The_Great_VfB

bite niecht närven Dancke
Vfb_Ole schrieb:

Ok, gerne :bussi:


btw: nice Interview von Dellas in griechisch auf www.contra.gr


Ο "κολοσσός" αποκαλύπτεται

Συνέντευξη στους αναγνώστες της εφημερίδας Sportime παραχώρησε ο Τραϊανός Δέλλας, απαντώντας σε περισσότερες από 200 ερωτήσεις. Η μερίδα του "λέοντος" αφορούσαν την κατάκτηση του Euro, όπως είναι φυσιολογικό, με τον "κολοσσό" να αναδεικνύει και πάλι τα συναισθήματα του καλοκαιριού και να σχολιάζει τη συνέχεια της ομάδας.

Ερωτήσεις αφορούσαν και για τη νυν ομάδα του, τη Ρόμα, ενώ αποκαλύπτει και τους λόγους που έφυγε από την ΑΕΚ. Δεν μετανιώνει για καμία επιλογή του, ενώ υπογραμμίζει ότι εάν δεν γινόταν ποδοσφαιριστής, θα κατέληγε οικοδόμος.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

Κεφάλαιο Euro και Μουντιάλ

Τραϊανέ, πες μας τα συναισθήματα σου λίγο προτού εκτελέσει το κόρνερ ο Τσιάρτας και εν συνεχεία, μέχρι να φτάσεις στον πάγκο;
Πιστεύω ότι έκανα την ίδια σκέψη με όλους τους Ελληνες. Να μπορέσουμε να βάλουμε ένα γκολ και να προκριθούμε. Απλά έτυχε να είμαι εγώ ο τυχερός της υπόθεσης. Δεν θυμάμαι και πολλά από τη στιγμή των πανηγυρισμών. Θεωρώ πάντως ότι έκανα το πιο γρήγορο σπριντ της ζωής μου για να βρεθώ στον πάγκο!

Ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκες, μόλις άκουσες το τελευταίο σφύριγμα από το διαιτητή του τελικού του Euro 2004, Μάρκους Μερκ;
Εκείνη την ώρα δεν σκέφτεσαι τίποτα. Βγαίνει κάποιος αναστεναγμός. Με μεγάλη χαρά φεύγει μια βαριά πέτρα από πάνω σου. Αισθάνεσαι ότι έχεις εκπληρώσει την αποστολή σου. Κάπως έτσι μπορώ να περιγράψω τι αισθάνθηκα εκείνο το βράδυ. Μετά βέβαια ακολουθεί ένα ατελείωτο πανηγύρι.

Ο αποκλεισμός από το Μουντιάλ του 2006, που άλλοτε θα θεωρούταν φυσιολογικό γεγονός, θα μας δυσαρεστήσει. Εχετε συνειδητοποιήσει πόσο ψηλά έχετε βάλει τον πήχη των προσδοκιών των Ελλήνων φιλάθλων με την απίστευτη κατάκτηση του Πανευρωπαϊκού;
Σίγουρα και οι προσδοκίες των φιλάθλων και οι δικές μας είναι υψηλές. Πάντα προσπαθούμε για το καλύτερο. Αυτό είχαμε δηλώσει και όταν φύγαμε για την Πορτογαλία. Στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος και για αυτό δεν ξέρω αν θα προκριθούμε στο Μουντιάλ. Αυτό που μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι ότι τόσο εγώ όσο και τα υπόλοιπα παιδιά θα δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας για να κάνουμε αυτό το στόχο πραγματικότητα.

Είστε έτοιμοι για το ματς με τη Δανία;
Ολοι έχουμε συνειδητοποιήσει ότι είναι το πλέον σημαντικό παιχνίδι για μας. Πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμοι και κατάλληλα προετοιμασμένοι για αυτό το ματς.

Ολοι συμφωνούν ότι η Εθνική χρειάζεται ανανέωση σε σχέση με το EURO. Ο Ρεχάγκελ όμως δεν δείχνει τέτοια διάθεση. Γιατί;
Δεν είμαι αρμόδιος να μιλήσω για ανανέωση. Ολοι κρινόμαστε με βάση τα αποτελέσματα. Και πριν πάμε στο EURO υπήρχε διαμαρτυρία. Λέγανε ότι οι ποδοσφαιριστές δεν έχουν αγώνες στα πόδια τους, αφού δεν είναι βασικοί στις ομάδες τους. Ολοι αυτοί έχουν κρυφτεί τώρα. Ο πιο κατάλληλος για να κάνει τις επιλογές είναι ο προπονητής. Ας τον αφήσουμε να κάνει τη δουλειά του. Πιστεύω πως αν χρειαστεί ανανέωση, θα την κάνει.

Βλέπεις κάποια διαφορά αντιμετώπισης από την πλευρά των ξένων προς τους Ελληνες ποδοσφαιριστές μετά την πρόσφατη επιτυχία της Εθνικής ομάδας;
Ναι, πιστεύω ότι η αντιμετώπιση που τυγχάνουμε ως Ελληνες ποδοσφαιριστές άλλαξε. Αυτό που δεν άλλαξε όμως είναι η άποψή τους για το ελληνικό πρωτάθλημα. Μετά την κατάκτηση του Euro όλα τα φώτα στράφηκαν πάνω στο ελληνικό πρωτάθλημα. Του δώσαμε την ευκαιρία να αλλάξει, αλλά δεν βλέπω καμία απολύτως διαφοροποίηση και αυτό με λυπεί ιδιαίτερα. Στο μέλλον δεν πρέπει να παραξενευτούμε, αν φύγουν και άλλοι ποδοσφαιριστές για το εξωτερικό. Δυστυχώς, θα φτάσουμε στο σημείο το ελληνικό πρωτάθλημα να διεξάγεται με ξένους αμφιβόλου αξίας.

Ποιους Ελληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εγχώριο πρωτάθλημα θεωρείς πως αξίζουν μία ευκαιρία να αγωνιστούν στο εξωτερικό;
Ολοι! Δεν νομίζω ότι ο Ελληνας ποδοσφαιριστής είναι κατώτερος του Ευρωπαίου. Ολοι οι ποδοσφαιριστές ανεξαρτήτως ηλικίας έχουν τύχη για να πάρουν μεταγραφή.

Κεφάλαιο Ρόμα και Ελλάδα

Είσαι ένας βασικός παίκτης της Ρόμα. Εχεις κατακτήσει το Ευρωπαϊκό με την Ελλάδα. Ποια είναι τα σχέδιά σου για το μέλλον τώρα;
Οταν είσαι άνθρωπος με φιλοδοξίες, δεν υπάρχει ταβάνι. Θα επιδιώξω να πάω όσο το δυνατόν ψηλότερα. Το μόνο που χρειάζεται είναι πολλή δουλειά. Μόνο μέσα από τη σκληρή δουλειά μπορείς να τα καταφέρεις. Τίποτα δεν σου χαρίζεται.

Είχες σκεφτεί να φύγεις από τη Ρόμα, επί Καπέλο;
Δέχτηκα πολλές προτάσεις για να πάω κάπου δανεικός, αλλά εγώ δεν ήθελα να φύγω, γιατί πίστευα στον εαυτό μου. Μου φαίνεται ότι οι εξελίξεις με δικαίωσαν.

Ποιος και γιατί σε έδιωξε από την ΑΕΚ;
Το ότι έφυγα από την ΑΕΚ δεν ήταν δική μου επιλογή αλλά του Μάκη Ψωμιάδη...

Θεωρείς ότι το μέλλον του Αρη είναι ευοίωνο βάσει της νέας προσπάθειας που γίνεται φέτος;
Παρακολουθώ από μακριά τις εξελίξεις. Μαθαίνω νέα όσο μπορώ. Πρέπει να ομολογήσω πως σαν παίκτης δεν μου άρεσε καθόλου η κίνηση της διοίκησης να καθαιρέσει τα δεδουλευμένα χρήματα των ποδοσφαιριστών. Εύχομαι πάντως αυτή η νέα προσπάθεια να στεφθεί με επιτυχία.

Ποια η γνώμη σου για τον Σάντος;
Τον έζησα πολύ λίγο. Ξέρει τι θέλει από τον κάθε παίκτη. Του δίνει να καταλάβει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο από αυτόν. Τον διακρίνει η πειθαρχία και κοιτώντας το βιογραφικό του βλέπεις τις επιτυχίες που είχε στην Πόρτο.

Ποια είναι η άποψή σου για τη φετινή ΑΕΚ; Θα τα καταφέρει να πάρει το πρωτάθλημα;
Δεν ξέρω αν πάρει το πρωτάθλημα, αλλά η πορεία της μόνο θετική μπορεί να χαρακτηριστεί. Με όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε στην αρχή, όλα όσα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής μοιάζουν με ένα μικρό θαύμα. Να πούμε βέβαια ότι οι ομάδες δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Χρειάζεται υπομονή και σωστός προγραμματισμός. Αν πάντως της δοθεί η ευκαιρία φέτος, δεν θα την αφήσει να πάει χαμένη.

Συμφωνείς με το άρθρο 44 και τη λογική του;
Καλό είναι οι ομάδες να εξυγιανθούν και να λειτουργήσουν σοβαρά. Δεν θέλω να καταστρέφονται. Αλλά αυτό να γίνεται με το σωστό τρόπο και οι νέες ΠΑΕ να πηγαίνουν σε σωστά χέρια. Ομως ως ποδοσφαιριστής δεν συμφωνώ να χάνονται τα χρήματα που έχεις δουλέψεις. Βέβαια και άλλοι (οι τρίτοι) χάνουν τα χρήματά τους, αλλά εγώ μιλάω ως ποδοσφαιριστής.

Ολοι μιλώντας για το παρελθόν σου αναφέρονται στην Περούτζια, τη Σέφιλντ, την ΑΕΚ και τον Αρη. Θυμάσαι κάτι από την εποχή που έπαιζες στον Πανσερραϊκό; Μια χρονιά είχες πρωταγωνιστήσει στην άνοδο της ομάδας στη Β' Εθνική.
Πέρασα ενάμισι χρόνο στον Πανσερραϊκό. Εχω πολύ καλές αναμνήσεις από την ομάδα, αφού με βοήθησε πάρα πολύ το γεγονός ότι πήρα πάρα πολλά παιχνίδια στα πόδια μου. Ποτέ δεν ξεχνάω από πού ξεκίνησα και που έχω παίξει.

Κεφάλαιο... Δέλλας

Ποιος άνθρωπος θεωρείς ότι πίστεψε πιο πολύ σε εσένα από το χώρο του ποδοσφαίρου;
Ο Οτο Ρεχάγκελ. Αυτός με κάλεσε στην Εθνική και με καθιέρωσε σε μια περίοδο που δεν ήμουν βασικός στην ομάδα μου. Προσπαθώ και θα συνεχίσω να προσπαθώ να φανώ αντάξιος της εμπιστοσύνης του και να τον δικαιώσω, διότι σπανίζουν οι άνθρωποι που σου δίνουν ευκαιρίες από το πουθενά.

Για ποιον προπονητή έχεις την εντύπωση πως ήσουν "αόρατος";
Για αρκετούς! Για τον Παθιακάκη, τον Σάντος και τον Καπέλο. Δεν μ' αρέσει να δίνω δικαιώματα και ίσως ο χαρακτήρας μου να μην τους έκανε. Εγώ σεβάστηκα τις επιλογές τους και ποτέ δεν ήρθα σε κόντρα μαζί τους.

Ποιο θεωρείς ότι είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημά σου ως παίκτης και ποιο ως άνθρωπος;
Ως ποδοσφαιριστής υστερώ σε ταχύτητα. Με την εμπειρία και τα άλλα προσόντα μου προσπαθώ να την καλύψω. Οσον αφορά το μειονέκτημά μου ως άνθρωπος πιστεύω ότι είναι ο κλειστός χαρακτήρας μου.

Αν δεν ήσουν ποδοσφαιριστής, τι θα ακολουθούσες;
Δεν το έχω σκεφτεί. Νομίζω ότι θα ήμουν στο χωριό μου και θα δούλευα στην οικοδομή μαζί με τον πατέρα μου. Δεν είχα άλλη επιλογή…

Τι δουλειές έχεις κάνει στη ζωή σου εκτός αυτής του ποδοσφαιριστή;
Πάρα πολλές. Οικοδόμος, σερβιτόρος, τορναδόρος και μανάβης. Το πρωί δούλευα και το απόγευμα πήγαινα στις προπονήσεις.

Αν κοιτάξεις πίσω και δεις την ποδοσφαιρική πορεία σου, θα έκανες πάλι τις ίδιες επιλογές;
Ναι, δεν θα άλλαζα κάτι. Δεν ξέρω αν η ζωή μου τα έφερνε έτσι και με αυτήν την καριέρα θα ήμουν εδώ που είμαι. Για να γίνει αυτό χρειάζεται και τύχη. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό. Πιστεύω ότι ήμουν ο κατάλληλος άνθρωπος, στο κατάλληλο σημείο.

Εχεις σκεφτεί πότε θα ήταν η κατάλληλη στιγμή για να κρεμάσεις τα παπούτσια σου;
Οχι, δεν το έχω σκεφτεί. Νομίζω ότι θα το κάνω όταν βλέπω ότι δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στο ρυθμό και κινδυνεύει η αξιοπρέπειά μου. Το να παίζεις για να παίζεις δεν είναι ό,τι καλύτερο. Εγώ θέλω να παίζω αξιοπρεπώς.
 

zariz

Bekanntes Mitglied
damals hatten wir schon extrem viel pech... kann mich kaum erinnern ähnlich frust beim fußball schonmal erlebt zu haben :frown:

auch jetzt (9.02.) bin ich nicht unbedingt blauäugig. die dänen sind stärker als man denkt, und die griechen schwächer als wir glauben möchten... rehagel muß endlich paar junge einbauen.
 

Prasinos

Gesperrt - "Fanlager-Auszeit"
zariz schrieb:
damals hatten wir schon extrem viel pech... kann mich kaum erinnern ähnlich frust beim fußball schonmal erlebt zu haben :frown:

auch jetzt (9.02.) bin ich nicht unbedingt blauäugig. die dänen sind stärker als man denkt, und die griechen schwächer als wir glauben möchten... rehagel muß endlich paar junge einbauen.
das sag ich schon die ganze zeit
 

Jan

Nur der SFS!
flagge_daenemark.gif

:schal: FORZA! :schal:
 

zariz

Bekanntes Mitglied
@alekz: bist du eigentlich notorisch gegen hellas!? :gruebel: wenn ja, dann tu dich doch mit eimerchen zusammen :zwinker3:
 

Jan

Nur der SFS!
Warum bitte nototisch? Bei der EM war ich eindeutig für euch! Nur komme ich gebürtig,wenn auch nur zu 50 %, aus Dänemark :zwinker3:
 
Oben